Jak zwalczyć korniki?

Kornik drukarz – zwalczanie

Najczęściej występującym w Polsce szkodnikiem z rodziny kornikowatych jest kornik drukarz.

Kornik drukarz (Ips Typographus L.) to chrząszcz o barwie ciemnobrunatnej, o długości ciała 4,2- 5,5 mm. Ciało kornika jest walcowate, krępe, a jego powierzchnia lśniąca, pokryta owłosieniem. Tylne pokrywy tworzą rodzaj łopatki, której powierzchnia jest matowa. Na spadach pokryw znajdują się 4 kolce.

Rójka kornika

Z początkiem ciepłej wiosny korniki opuszczają swoje zimowiska, wówczas rozpoczyna się rójka i trwa 2-3 tygodnie. Po opuszczeniu zimowisk samce tego owada wdrążają się pod korę i robią jamkę w miejscu, gdzie kora jest cieńsza, aby przedostać się do wnętrza. Obok wydrążonego w korze wejścia wygryzają jeszcze jeden otwór, ale znacznie większy tzw. komorę godową, do której samice. Dochodzi tam do zapłodnienia samic. Każda samica zakłada własny chodnik, w którym drąży jamki i składa w nich jajeczka w ilości 40-100 sztuk. Wybudowany przez samicę chodnik może osiągać nawet 10-15 cm. Powstałe w tym zabiegu trociny samica „sprząta” za pomocą łopatki w kierunku komory godowej. Samiec również uczestniczy w tym działaniu, wyrzucając trociny na zewnątrz chodnika. Powstające w tym procesie trociny są szkodliwym działaniem korników.

Larwy kornika

Ze złożonych jaj wylęgają się białe larwy, które również drążą swoje chodniki w korze. Chodniki mają bardzo regularny układ, przypominający wiersze książki, stąd zawdzięcza swoją nazwę kornik-drukarz. Rozwój larwy trwa 2-3 tygodnie, jednak uzależniony jest od temperatury. Zimne dni mogą spowodować wydłużenie tego okresu. Na krańcach chodnika larwa drąży kolebkę, w której dochodzi do przepoczwarczenia. Stadium poczwarki trwa tylko 1-2 tygodnie. Po czym poczwarka przekształca się w białego chrząszcza. Kornik rozpoczyna żer uzupełniający, podczas którego odżywia się korą części chodnika larwalnego. Intensywny rozwój oraz ciepłe lato sprawiają, że samce szybko staja się gotowe do rozmnażania. W tym celu przelatują na inne drzewa, gdzie zakładają komorę godową i zakładają tzw. II generację- pokolenie, przebiegającą podobnie jak wyżej opisane. Z powodu ochłodzenia rozwój może zostać zahamowany.

larwy w drewnie jak zwalczyć

W związku z tym zdarza się, że zimują w kolebkach na chodnikach larwalnych, w zależności od stadium rozwoju w postaci chrząszcza, poczwarki lub larwy. W naszym klimacie zimujące larwy i poczwarki nie mają szans na przeżycie. Natomiast dorosłe chrząszcze są w stanie przetrwać do wiosny i wydać potomstwo, a po upływie okresu tzw. żeru regeneracyjnego mogą ponownie się rozmnażać. Czas trwania rozwoju wynosi 6-13 tygodni, a nawet może trwać rok w zależności od temperatury otoczenia i wilgotności.

jak zwalczyć korniki?

Zwalczanie korników

Kornik drukarz może powodować duże szkody w lasach, zwłaszcza tam, gdzie istnieją osłabione gatunki drzew. Przykładem mogą być lasy świerkowe osłabione w wyniku silnych wiatrów, intensywnych burz czy pożarów. Wówczas kornik pojawia się jako szkodnik wtórny i zasiedla osłabione drzewa.

Aby uchronić lasy przed masowym atakiem tego owada należy pamiętać o kilku ważnych czynnikach. Istotne jest zachowanie odpowiedniego stanu sanitarnego lasu, poprzez usuwanie osłabionych drzew, a także prawidłowej gospodarki leśnej. Należy zwrócić uwagę, aby nie sadzić jednolitych lasów świerkowych, gdyż właśnie w takich lasach korniki masowo się rozmnażają.

Walka z kornikiem

Można także walczyć z kornikiem drukarzem bezpośrednio, poprzez zakładanie pułapek na świerkach w różnych odstępach czasu. Jednak o każdej porze roku można spotkać w lesie tego szkodnika w różnych fazach rozwoju, co tym bardziej utrudnia jego zwalczanie. Dlatego tak ważna jest ciągła analiza rozwoju kornika i monitoring stanu drzew w naszych lasach. Zatem warto pamiętać, że w lasach, które zostały zniszczone z przyczyn losowych należy zakładać drzewa pułapkowe i dokładnie je monitorować.

Należy zwrócić uwagę, że kornik oprócz wyrządzania szkód ma również inne, bardziej pozytywne znaczenie. Chrząszcz ten stanowi źródło pokarmowe niektórych gatunków ptaków owadożernych, a jego masowe występowanie jest szczególnie ważne dla dzięcioła trójpalczastego.

Kornik drukarz często mylony jest z technicznymi szkodnikami drewna, a osoby szukające pomocy zadają pytania :

jak zwalczyć korniki w belkach – metody, korniki jak się pozbyć w domu, dachu, więźbie dachowej?, jakie zastosować preparaty na korniki?, jak wygląda kornik zdjęcia , terpentyna na korniki – czy to dobry sposób? co jest lepsze w zwalczaniu korników gazowanie czy fumigacja?

Na te pytania odpowiedzą Państwu eksperci z firmy www.corneco.pl

jak zwalczyć korniki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *