Fumigacja Kościoła – czym jest i jak się wykonuje

Co to jest fumigacja kościoła?

Fumigacja kościoła czyli inaczej gazowanie kościoła to metoda zwalczania szkodników drewna, które popularnie nazywane są kornikami. Fumigacja kościoła to zabieg polegający na odpowiednim zabezpieczeniu kościoła i obiektów zabytowych znajdujących się z nim i wprowadzeniu na okres od 7 do 14 dni gaz reaktywnego jakim jest fosforowodur PH3.

Zalety fumigacji kościoła

  • Skuteczność – fumigacja kościoła prezprowadzona przez profesjonalistów likwiduje w 100% problem szkodników żerujących we wszystkich elementach drewnianych kościoła.
  • Zwalczanie wszystkich szkodników – gaz którym przeprowadzana jest fumigacja kościoła zwalcza wszystkie stadia rozwojowe szkodników od larw po chrząszcze drewnojadów
  • Bezinwazyjność fumigacji – jedną z głównych zalet fumigacji kościoła jest fakt, że nie zmienia koloru drewna, nie powoduje odbarwień i nie wymaga dokonywania żadnych nawiertów w drewnie.
  • Bezproblemowość wykonania – fumigacja kościoła jako jedna z nielicznych metod, którą można użyć w prawie każdym kościele do pozbycia się tak zwanych korników.

Jakie szkodniki zwalcza fumigacja kościoła?

Fumigacja kościoła to metoda, która zwalcza każdy rodzaj szkodników drewna bez znaczenia w na jakim etapie rozwojowym jest owad. Gazowanie jest także bardzo skuteczną metodą na pospolite drewnojady takie jak spuszczel pospolity czy kołatek domowy. Gazowanie kościoła zwalcza także formę larwalną owadów co daje pewność, że zostanie całkowicie rozwiązany.

Jakie elementy kościoła można poddać fumigacji?

Fumigacja kościoła jest skuteczna w zwalczaniu szkodników w elementach drewnianych kościoła, które znajdują się w kościele takich jak ławki, drzwi, ołtarze, ambony, elementy dekoracyjne (figurki z drewna, obrazy, przedmioty). Często stosowana jest także do zwalczania drewnojadów w zewnętrznych elementach kościoła do których należy więźba dachowa, belki konstrukcyjne, krokwie, słupy podporwe, ściany wewnętrzne i zewnętrzne czy też dzwonnice.

Ile czasu trwa wykonanie fumigacji kościoła? 

Cały zabieg fumigacji kościoła może potrwać od 7 do 21 dni co uzależnione jest od wielkości obieku, jego kubatury, ilości elementów drewnianych ale takżę warunków atmosferycznych podczas wykonywania zabiegu.

Ile kosztuje fumigacja kościoła?

Cena fumigacji kościoła jest uzależniona od wielu czynników takich jak wielkość obiektu, jego wymiary, konstrukcja oraz trudność przy wykonywaniu doszczelnienia obiektu. Bardzo ważnym aspektem wpływającym na cenę fumigacji kościoła jest także fakt czy w obiekcie występują złocenia, które dodatkowo należy zabezpieczyć aby gazy ich nie uszkodził.

Czy istnieje inna metoda na zwalczanie szkodników drewna w kościele?

Fumigacja kościoła to ni jedyna metoda na pozbycie się szkodników drewna z zabytkowego kościoła. Oprócz zabiegu fumigacji istenieje szerszeg innych metod do których należą między innymi:

  • Impregnacja owadobójczym żelem XILIX GEL – O metodzie
  • Iniekcja ciśnieniowa – O metodzie
  • Beztlenowa metoda AirMicro (tylko dla mniejszych elementów) – O metodzie

Do nowoczesnych polecanych metod zwalczania szkodników drewna w kościołach należy także impregnacja elementów drewnianych kościoła żelem owadobójczym XILIX GEL. Zaletą tej metody jest jej działanie, oprócz zwalczania szkodników także impregnuje drewno. Ponadto zaletą tej metody jest też możliwość jej wykonania, ponieważ nie trzeba zamykać kościoła na dłuższy okres a jedynie na okres przeprowadzenia zabiegu (od jednego do kilku dni)

Całkowita Fumigacja kościoła drewnianego?

W wielu przypadkach szkodniki drewna atakują wszystkie elementy drewniane kościoła a fumigacji należy poddać cały drewniany kościół. Jest to konieczne aby skutecznie pozbyć się szkodników drewna z całego kościoła a nie tylko z tych części w których wydaje się że mogą one występować. Bardzo często zdarza się, że szkodniki występują nawet w elementach które z pozoru wydają się zdrowe i nie zaatakowane przez larwy szkodnika.

Zwalczanie szkodników drewna z ołtarzy kościoła

W przypadku pojawienia się szkodników drewna w ołtarzach metoda fumigacji nie zawsze może być możliwa do wykonania. Większość ołtarzy pokryte jest farbami zawierającymi metale szlachetne, które reagują z gazem i mogą poczernieć. Dlatego ważne jest powierzenie zabiegu fumigacji kościoła profesjonalnej firme.

Czy fumigacja kościoła jest bezpieczna ?

Fumigacja kościoła przeprowadzona przez profesjonalistów jest bezpieczna dla ludzi jak i otoczenia. Ważne podczas fumigacji kościoła aby firma posiadała duże doświadczenie w tego typu pracach oraz odpowiedni certyfikat pozwaljący im przprowadzać zabiegi z użyciem fosforowodoru.

Firma CORNECO jako jedna z nielicznych przeprowadza zabiegi fumigacji kościołów zapewniając najwyższe standardy bezpieczeństwa stosując profesjonalny sprzęt (mierniki stężenia gazu, sprzęt zabezpieczający pracowników) oraz środki profilaktyczne (zabezpieczenie terenu dokoła kościoła) i oznaczenie o przeprowadzaniu zabiegu fumigacji.

Firma CORNECO zajmuje się fumigacją kościołów

gazowanie kościoła

Nasza firma zajmuje się profesjonalnym zwalczaniem szkodników drewna w kościoła, obiektach zabytkowaych, domach z drewna i innych różnych elementach drewnianych. Jak firma zajmująca się fumigacją kościołów na swoim koncie posiadamy już wiele tego typu wykonanych zabiegów wraz z potwierdzającymi je referencjami. Barliśmy także udział w projekcie fumigacji kościołów na terenie Ziemii Lubawskiej o którym możesz przeczytać na:

https://perlyziemilubawskiej.pl/

Kontakt z Corneco

Tel.: +48 533 351 157, Email: biuro@corneco.pl