Biologia Kornika

kornik drukarz zdjęcia

Jak wyglądają korniki?

Zdjęcie powyżej przedstawia osobniki dorosłe Kornika Drukarza żerujące pod korą.

Podstawowe informacje o korniku.

Kornik drukarz (Ips typographus) mierzący ok. 5 mm, to bardzo poważny szkodnik drzew iglastych, który odżywia i rozmnaża się w chodnikach larwalnych wykonanych po korą, osłabionych drzew sosnowych. Uznawany jest za szkodnika wtórnego, ponieważ wybiera drzewa wcześniej zaatakowane przez inne owady. Ten gatunek chrząszcza jest barwy ciemnobrązowej, lśniący, pokryty rdzawym owłosieniem. Charakterystyczny, walcowaty kształt. Na tyle grzbietu umiejscowione są cztery kolce.

Posiada trzy pary odnóży i w stosunkowo dużą głowę, bo stanowiącą ok. 1/3 ciała. Jaja owalne, błyszczące, koloru białego. Larwa kornika zgięta grzbietobrzusznie osiąga 5-7 mm jest barwy białej z żółtobrunatną głową. Młody osobnik po przepoczwarczeniu nie jest jeszcze wybarwiony i charakteryzuje się mlecznożółtą barwą.

Jak rozmnaża się kornik?

Podczas sezonu z niesprzyjającymi warunkami dochodzi do dwóch rójek, a jeśli lato jest bardzo upalne może dochodzić nawet do 5 rójek. Rójka zaczyna się wraz z pierwszymi ciepłymi, wiosennymi dniami (kwiecień/maj). Trwa około 2-3 tygodni, a nawet do 7, ponieważ na przebieg rójki bardzo wpływają warunki pogodowe, im bardziej chłodno i deszczowo tym dłuższy czas trwania rójki. Wydrążenie komory godowej w korze to zadanie samca, który zwabia i kopuluje z 2-3 samicami.

chodniki kornika drukarza

Korniki larwy

Po zapłodnieniu samice przystępują do wygryzywania równolegle od komory położonych chodników macierzystych. Chodniki te posiadają 3 mm szerokości i 6-15 cm długości. Samice wypychają trocinki do komory godowej z której samiec usuwa je na zewnątrz. W ciągu 2-3 tygodniu wielokrotnie zapładniana samica składa 30-80 jaj. Po okresie 1-2 tygodni wylęgają się larwy, które od razu przystępują do wygryzywania chodników odbiegających prostopadle od chodników macierzystych. Wraz ze wzrostem larwy drążony przez nich kanalik poszerza się. Długość kanalika przeciętnie sięga 4-6 cm, gdy larwa w połowie czerwca osiągnie 5-7 mm długości formuje owalną kolebkę poczwarkową, w której dochodzi do przepoczwarczenia, a po 2-3 tygodniach pojawia się młody chrząszcz. Młody osobnik przystępuje do żeru uzupełniającego w okolicy kolebki wygryzając nieregularne chodniki na powierzchni drewna, następnie w połowie lipca w pełni wybarwiony kornik opuszcza żerowiska w celu przystąpienia do rójki.

Dorosły osobnik żyje 2-3 lata i tylko one przeżywają zimę ukrywając się w żerowiskach, pniakach, ściółce.

Czy korniki gryzą ludzi?

Nie korniki nie gryzą ludzi, wiec nie ma obaw, iż doznamy ich ugryzień.