Skórnik natrupek

Skórnik natrupek

Skórnik natrupek (Dermestes frischi)

Skórnik natrupek należy do rodziny skórnikowatych. Pochodzi z terenów Indii, obecnie występuje w większości krajów na całym świecie. W Polsce uchodzi za gatunek pospolity.

Ciało skórnik natrupka osiąga wielkość od 6 do 10mm. Pokrywy są koloru czarnego, z przodu nieco jaśniejsze. Na bocznych i przednich brzegach przedplecza występują drobne, żółte szczecinki tworzące pasek. Na pozostałej części ciała szczecinki są czarne.

Skórnik najczęściej zasiedla otwartą przestrzeń. Żeruje wówczas na padlinie wszystkich organizmów. Znacznie rzadziej spotykany jest w pomieszczeniach zamkniętych. Wówczas atakuje produkty pochodzenia zwierzęcego takie jak futra, skóry, mięso a także pasze zwierzęce.

Choć przeciętna samica skórnika natrupka jest w stanie złożyć nawet 350 jaj, najczęściej jednak ich ilość nie przekracza stu. Są one składane bezpośrednio w pokarmie. Larwy w ciągu swojego życia przechodzą pięć linien. Optymalne warunki do rozwoju owada to temperatura od 30°C do 35°C, natomiast wilgotność powietrza powinna wynosić 75%. Ponadto, gdy szkodniki odżywiają się produktami o wysokiej zawartości soli, okres rozwoju znacznie się wydłuża.

Skórnik natrupek przyczynia się do dużych szkód w magazynach, w których znajdują się produkty pochodzenia zwierzęcego. Zagrożone są również suszarnie mięsa. Ponadto, zdarza się, iż podczas żerowania szkodnika dochodzi także do zniszczenia opakowań.

TAGI: Skórnik Natrupek, zwalczanie korników w drewnie, gazowanie kornika, 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *