Skórnik słoniniec

Skórnik słoniniec

Skórnik słoniniec (Dermestes lardarius)

Skórnik słoniniec występuje na całym świecie. W Polsce uważany za szkodnika bardzo pospolitego.

Długość ciała skórnika wynosi od 7,0 do 9,5mm. Jego pokrywy są dwubarwne- przednia pokryta jest szczecinkami w kolorze szarym oraz żółtym, natomiast tylna w kolorze czarnym. Cechą rozpoznawczą skórnika są trzy czarne plamki w górnej części tułowiu. Brzegi przedplecza zdecydowanie zaokrąglone. Głowa w stosunku do reszty ciała mała. Owad ten posiada dobrze rozwinięte skrzydła lotne.

Skórnik słoniniec na otwartej przestrzeni najczęściej spotykany jest w gniazdach ptaków. W pomieszczeniach zamkniętych natomiast zasiedla mieszkania, sklepy oraz magazyny.

Samica w ciągu swojego życia składa około 200 jaj. Dzieje się to wiosną. Jaja składane są pojedynczo bądź w niewielkich grupkach w miejscach znacznie zaciemnionych. Optymalne warunki do rozwoju szkodnika to temperatura 25°C oraz wilgotność powietrza w granicach 65%.

Wówczas rozwój trwa około 50 dni. Im wyższa jest temperatura, tym okres ten skraca się. Na czas rozwoju znaczący wpływ ma także spożywany przez larwy pokarm. Tuż przed przepoczwarczeniem larwy wygryzają chodniki, nawet w twardych elementach takich jak tynki czy drewno. Może to powodować duże straty.

W warunkach klimatycznych Polski, w ciągu roku rozwinąć się może tylko jedno pokolenie skórnika.

Ze względu na żerowanie na każdym możliwe materiale, owady te wyrządzają bardzo szkód materialnych. Ponadto, skórnik słoniniec powoduje alergię u ludzi a także u zwierząt.

TAGI: Skórnik słoniniec, korniki w drewnie, owady robaki, chrząszcze jedzące skóry,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *