zmorsznik czerwony zwalczanie

Zmorsznik Czerwony – szkodniki drewna, jego występowanie i zwalczanie

Z naszego artykułu dowiecie się jak wygląda zmorsznik czerwony, jak wygląda cykl rozwojowy zmorsznika czerwonego, co je, jakich zniszczeń dokonuje zmorsznik, jak pozbyć się zmorsznika czerownego, jak go wytępić i co zrobić żeby nie mieć zmorsznika czerwonego.

Zmorsznik czerwony (Stictoleptura rubra) jest jednym z najczęściej występujących na terenie Polski owadów. W dodatku jest on owadem dość sporym. Czynniki te sprawiają, że dość łatwo jest go zaobserwować. Powszechność występowania zmorsznika czerwonego sprawiła, że opisywany był on wielokrotnie.

Jak wygląda zmorsznik czerwony ?

Zmorszniki czerwone mają od 10 do 20 milimetrów długości. Dymorfizm płciowy jest u tego gatunku dość wyraźny. Samce tego szkodnika drewna mają mniejsze rozmiary niż samice, a ich ciała zwężają się ku tyłowi. Samce zmorsznika czerwonego są czarne z wyjątkiem żółtobrunatnych pokryw i żółto-czarnych ud. Samiczka jest bardziej pękata i szersza od samca. Jej pokrywy są czerwone, a nogi czarno-czerwonawe.

Rozmnażanie się i rozwój zmorsznika czerwonego

Larwy zmorsznika czerwonego pod względem wyglądu przypominają cygaro, choć w przedniej części ich ciało jest nieznacznie szersze niż w części tylnej. Ciało larwy zmorsznika czerwonego wyraźnie podzielone jest na segmenty. Larwy. zmorsznika czerwonego są dość spore. Osiągają aż 35 milimetrów długości. Fakt, że rozmiary larw są większe od rozmiarów osobników dorosłych jest standardem wśród szkodników drewna. W przypadku zmorsznika czerwonego różnica ta jest jednak szczególnie duża. Białe poczwarki zmorsznika czerwonego osiągają bowiem jedynie od 15 do 22 milimetrów długości.

Larwy zmorsznika czerwonego drążą owalne chodniki, które przebiegają wzdłuż włókien drewna. Swoje chodniki larwy zmorsznika czerwonego zapełniają mączką drzewną, ekskrementami, oraz mającymi czerwony kolor wiórkami. Larwy zmorsznika czerwonego rozwijają się w silnie zawilgoconym drewnie. Minimalna dla rozwoju larw zmorsznika czerwonego wilgotność drewna to 20%. Zmorszniki czerwone preferują jednak wilgotność znacznie wyższą. Przy wilgotności nieznacznie przekraczającej minimalną wartość wzrost larw zmorsznika czerwonego jest powolny i przeżywa jedynie niewielka ich część. Na końcu chodnika larwalnego znajduje się kolebka poczwarkowa. Kolebkę tą oddziela od chodnika warstwa grubych wiórków.

Przeobrażenie się zmorsznika czerwonego trwa 2-3 tygodnie. Poczwarki zmorsznika czerwonego nie mają twardej, jednolitej pokrywy. Wyglądem przypominają postaci dorosłe zmorsznika czerwonego. Poczwarki takie nazywamy poczwarkami typu wolnego.

Osobniki dorosłe zmorsznika czerwonego po przeobrażeniu pozostają w kolebce poczwarkowej jeszcze przez tydzień. Osobniki dorosłe zmorsznika czerwonego widywane są od czerwca aż po wrzesień. Najliczniejsze są w najgorętszych porach dnia. Chrząszcze zmorszników czerwonych widywane są przede wszystkim na kwiatach na przykład baldaszkowatych lub nawłociach, oraz krzewach jeżyn lub malin. Podczas wygrzewania się często czyszczą sobie stopy przednich nóg oraz czułki. Zmorszniki czerwone są mało płochliwe. Pozostają na powierzchniach roślin nawet w przypadku pojawienia się w ich pobliżu ludzi. Kopulacja zmorszników czerwonych odbywa się na pniakach lub martwych pniach różnych gatunków drzew iglastych zwłaszcza świerków i sosen. Przede wszystkim wybierane są pni i pniaki, które są zgrzybiałe lub wilgotne. W tych samych miejscach samice składają jaja. Ilość jaj składanych przez samice zmorsznika czerwonego jest dość spora. Może ich być nawet 700. Składane są one w szparach drewna. W pojedynczym miejscu składanych jest nie więcej niż kilka sztuk jaj. Czasami jest to tylko jedno jajo. Wrzecionowate, białe z żółtym odcieniem jaja zmorsznika czerwonego osiągają milimetr długości.

Cykl rozwojowy zmorsznika czerwonego trwa od roku do trzech lat.

Żerowanie zmorsznika czerwonego

Zmorszniki czerwone żerują na drzewach iglastych. Najczęściej są to sosny. Rzadziej zdarza się, że są to jodły, modrzewie lub świerki. Zmorsznik czerwony najczęściej widywany jest na obrzeżach leśnych dróg i polan. Pojawia się też w miejscach, w których cięte, lub w inny sposób obrabiane jest drewno. Osobniki dorosłe widywane są od czerwca do września. Najliczniej pojawiają się w lipcu oraz w sierpniu. W skrócie:

  • Zmorsznik czerwony atakuje tylko drewno martwe drzew iglastych,
  • Zmorsznik może występować w elementach domów i konstrukcji, zdarza się to zazwyczaj w zawilgoconych elementach wkopanych w ziemię,
  • Jest to szkodnik atakujący drewno zagrzybione i zawilgocone.

Zniszczenia dokonywane przez zmorsznika czerwonego

Zmorsznik czerwony (Stictoleptura rubra) jest groźnym szkodnikiem drewna. Niszczy pale mostowe i słupy wież triangulacyjnych. Zdarza się, że dokonuje on zniszczeń także wewnątrz budynków, ale dzieje się tak głównie w miejscach wilgotnych, które nie zostały we właściwy sposób zaizolowane przed wilgocią.

szkodniki drewna uszkodzenia

Z drugiej strony w lasach zmorsznik czerwony może być nawet pożyteczny ponieważ pomaga w rozkładzie drewna oraz jest elementem łańcucha pokarmowego.

Jak pozbyć się zmorsznika czerwonego

Zmorsznik czerwony zdecydowanie nie jest miło widziany w naszych domach. Jak jednak uchronić je przed tym owadem? Przede wszystkim warto zadbać o to, aby drewno z którego zbudowany jest nasz dom nie było poddawane działaniu wilgoci. Zresztą powinniśmy zadbać o to bez względu na to, czy mamy problemy z zmorsznikiem czerwonym. W drewnie, które nie będzie wilgotne nie rozwiną się grzyby, a tym samym nie rozwiną się w nim larwy zmorsznika czerwonego. Uchroni nas to również przed innymi gatunkami szkodników drewna żerujących w drewnie wilgotnym.


Metody zwalczanie szkodników drewna: Fumigacja Żelowanie XILIX GELMetoda Mikrofalowa


Ciekawostka – nazwy łacińskie zmorsznika czerwonego

Nazwy to między innymi Leptura, Corymbia, Stictoleptura i Aredolpona. Obecnie większość źródeł uznaje Stictoleptura rubra za prawidłową łacińską nazwę tego owada, choć nazwa Corymbria rubra potrafi pojawiać się nawet w stosunkowo świeżych i renomowanych źródłach.