Kornik drukarz to gatunek chrząszcza z rodziny kornikowatych. W Polsce występuje głównie w górach oraz Warmii i Mazurach. Jaja, poczwarki i larwy barwy białej. Młode osobniki koloru żółtego, zaś dorosłe chrząszcze barwy ciemnobrązowej, długości około 4-5 mm, pokryte są rdzawym owłosieniem. Głównym gatunkiem drzew atakowanym przez korniki w Polsce jest świerk pospolity, lecz bywa też, że atakowane są jodły, limby, sosny i modrzewie. Jest to jeden z najgroźniejszych szkodników lasów gospodarczych. Korniki atakują głównie drzewa osłabione, lecz przy masowym występowaniu zasiedlają drzewa nieokazujące oznak osłabienia.
Szkodnik rozprzestrzeniony w strefie umiarkowanej całej półkuli północnej, a więc w Europie, Afryce Północnej oraz na kontynencie azjatyckim.
Spuszczel nie występuje na wzniesieniach powyżej 1000 m.n.p.m. Pospolity jest w całej Polsce, najliczniejszy jednak na niżu w najcieplejszych regionach kraju.
Chrząszcze roją się od połowy czerwca do połowy sierpnia, najczęściej jednak w najgorętszych dniach lipca. W pomieszczeniach ogrzewanych mogą pojawić się także w zimę. Szkodniki wychodzą z drewna w najgorętszej porze dnia.
Jaja i larwy spuszczela pospolitego
Samica składa jaja w szpary w drewnie za pomocą teleskopowo wysuwanego pokładełka. Może ona znieść nawet ponad 500 jaj. Larwy lęgną się po kilki, kilkunastu dniach, żerując latami, powodując czasem znaczne szkody.
W jakim drewnie żeruje spuszczel pospolity
Spuszczel pospolity preferuje drewno miękkie takie jak sosna, jodła, świerk, o stosunkowo niskiej zawartości wilgoci, używane do konstrukcji budowlanych. Może zasiedlać również lasy, gdzie atakuje gałęzie martwych drzew, ale w Europie środkowej, w krajach śródziemnomorskich i w Afryce Północnej nie występuje już w naturalnych środowiskach, co jest wynikiem zmian klimatycznych, intensywnych wyrębów lasu i wypasów owiec.
Spuszczel jest w Europie najgroźniejszym szkodnikiem budowli drewnianych i wszelkich innych urządzeń z drewna, które atakuje przez szereg pokoleń aż do całkowitego zniszczenia. Zdarza się, że już 10- letnie budynki zawalają się na skutek zniszczeń spowodowanych przez tego owada. Szczególnie zagrożone są konstrukcje dachowe, ponieważ spuszczel znajduje bardzo dogodne warunki rozwoju na gorących strychach.
Ochrona budynków oraz innych urządzeń i wyrobów z drewna przed spuszczelem polega na głębokim nasyceniu drewna preparatami o długotrwałym działaniu toksycznym.
TAGI:Spuszczel Pospolity, Corneco, białe larwy w drewnie, korniki we więźbie dachowej, Czarny chrząszcz
Skórniki to małe lub średniej wielkości (2-9 mm) owady, których ciało pokrywają włoski lub łuseczki. Są owalnego lub owalno podłużnego kształtu i barwy od czarnej przez ciemnobrunatną do brunatnej. Łuski lub włoski układają się w rożnego rodzaju pstrokate desenie.Na małej głowie ukrytej pod przedpleczem, owady posiadają czułki. W zależności od gatunku liczba członów na czułkach wynosi od 5 do 11 członów, z czego ostatnie trzy tworzą tzw. buławkę. Pod przedpleczem często pojawia się zagłębienia do ukrywania czułków.
Larwy skórników mają ciało bardzo silnie zwężające się ku dołowi, a ich ciało jest bardzo gęsto i różnorodnie owłosione.
Skórniki to szkodniki różnych materiałów pochodzenia od zwierzęcego: skóry, wełna, pióra i mięso, niektóre gatunki stanowią jednak zagrożenie dla drewna wyrobionego. Dorosłe larwy bowiem wchodzą w głąb drewna by się przepoczwarczyć.
Gatunkami skórnikowatych powszechnie występującymi są:
skórnik natrupek (Dermestes frischii)
skórnik słoniniec (Dermestes lardarius)
TAGI:Skórnikowate, owady w drewnie, Corneco, robaki gryzące drewno, korniki.
Zwalczanie szkodników drewna za pomocą gazu. Likwidowanie szkodników substancjami chemicznymi fumigantami – gazem/parą/dymem. Najczęściej stosowanym fumigatorem jest fosforowodór.
Główną, największą z zalet fumigacji jest bardzo wysoka skuteczność w zwalczaniu szkodników drewna. Gazowanie Kołatka oraz Spuszczela to podstawowy zakres działania fumigantów.
Fizyczne zwalczanie szkodników drewna metodą termiczną – mikrofalowy system dezynsekcji.
Dezynsekcja za pomocą fal elektromagnetycznych, pozwalająca zwalczać szkodniki, które giną wewnątrz drewna w temperaturze z przedziału 55-56 stopni Celcjusza.
Cały proces urządzania emitującego fale elektromagnetyczne, które pobudza do drgań cząsteczki wody znajdujące się w drewnie prowadzi do ogrzewania masy drewna poprzez tarcie powodowane ruchem cząsteczek, skutkiem czego jest śmierć szkodnika w hipotermii.
Biologiczne metody zwalczania szkodników drewna
Zwalczanie szkodników przy pomocy organizmów, będących naturalnymi wrogami. W naszej strefie klimatycznej praktycznie nie stosowane.
Tagi:Zwalczanie owadów w drewnie, Robaki gryzące drewno, Corneco firma zwalczająca owady,