PĘTLAK CZTEROPASKOWY

PĘTLAK CZTEROPASKOWY zdjęcia

PĘTLAK CZTEROPASKOWY

WYSTĘPOWANIE

Powszechny w Europie, Kaukazie, Zakaukaziu, Syberii, Mongolii, Chinach, Korei, Turcji i Japonii. Pospolity w całej Polsce.

ŻEROWANIE

Pętlak czteropaskowy najczęściej atakuje wierzbę, ale rozwija się też w wielu innych gatunkach drzew liściastych takich jak dąb, grab, jarząb, lipa, olcha, leszczyna, osika, wiąz brzoza i buk. Czasami żeruje też w drzewach iglastych takich jak świerk i sosna. Żeruje na osłabionych, obumierających, lub wręcz martwych drzewach, a także na drzewach złamanych, leżaninie i drewnie stosowym.

MORFOLOGIA

Chrząszcze długie na 11-22 mm. Przedplecze dzwonowate i wypukłe. Na końcu z zaostrzonymi kątami odchylonymi na boki. Pokrywy ku wierzchołkowi stopniowo zwężające się, na końcu ukośnie wycięte. Larwy długie na 30 mm.

BIOLOGIA

Chrząszcze pętlaka czteropaskowego pojawiają się od czerwca do sierpnia. Po kopulacji samica składa jaja w spękaniach drewna lub pod łuskami kory. Larwy wylęgają się po 3- 4 tygodniach. Wygryzają kręte, szerokie na 18 mm chodniki, które wypełniają ekskrementami wiórkami i trocinami. Na początku drążą w drewnie bielastym, później twardzielowym. Cykl rozwojowy pętlaka czteropaskowego trwa 3 lata.

WYRZĄDZANE SZKODY

Pętlak czteropaskowy wyrządza szkody w wilgotnym i ocienionym drewnie stosowym. Głęboko uszkadza drzewa stojące przyczyniając się do ich złamania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *