Zgrzypik twardokrywka

Chrząszcze owady

Zgrzypik twardokrywka

(Lamia textor)

Występowanie

Zgrzypik twardokrywka jest powszechny w Europie i północnej Azji. W Polsce występuje w zadrzewieniach wierzbowych, rzadziej w lasach liściastych z dużym udziałem wierzby.

Żerowanie

Zgrzypik twardokrywka żeruje w różnych gatunkach wierzb. Spotkać go można również w brzozach, olchach i topolach.

Morfologia

Chrząszcze zgrzypika są długie na 12 do 32 mm. Ciało jest krępe, masywne i czarnobrunatne. Białożółte larwy osiągają do 40 mm długości.

Rozwój

Chrząszcze zgrzypika twardokrywki pojawiają się od maja do lipca. Spotkać je można w słoneczne dni na dolnych częściach pni odroślowych wierzb lub w ściółce obok nich. Zgrzypiki wydają skrzypiące dźwięki od których pochodzi ich nazwa. Samice składają jaja w szparach kory, oraz w robionych żuwaczkami nacięciach. Larwy żerują najpierw w łyku, a potem wygryzają podłużne, płaskie chodniki w powierzchniowych warstwach drewna i wewnętrznych warstwach kory. Cykl rozwojowy zgrzypika trwa 3 lata.

Wyrządzane szkody

Zgrzypik twardokrywka potrafi doprowadzić do całkowitego zniszczenia plantacji wierzbowych.

Zapobieganie i zwalczanie

W celu zapobiegania stosuje się rowki izolacyjne, które rozdzielają świeżo zakładane uprawy wierzbowe od sąsiadujących z nimi wierzb. Obecność zgrzypika w uprawach wierzby należy kontrolować. W tym celu stosuje się rowki pułapkowe. W warunkach miejskich młode larwy i jaja można niszczyć przy pomocy stalowego drutu wciskanego w nacięcia zrobione przez samicę w trakcie składania jaj.

TAGI: Zgrzypik twardokrywka, zwalczanie owadów w drewnie, robaki korniki, firma zwalczająca owady,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *